Dolgu

DOLGU NEDİR? İÇERİĞİNDE NE BULUNUR?

Dolgu, vücudumuzda da hali hazırda bulunan hyaluronik asidin laboratuvar şartlarında sentetik olarak üretilmiş halidir. Hyalüronik asit ise tüm vücut dokularında bulunan, hacim ve nem kazandıran temel bir maddedir ve maalesef ki yaşlandıkça azalır. Bu nedenle yaşlandıkça cilt kurur ve gerginliğini kaybeder.

DOLGU NE İŞE YARAR?

Dolgunun amacı uygulandığı bölgeye hacim özellikle 3 boyutlu hacim kazandırmaktır. Aynı zamanda bu dokularda nem artışı sağlamasından dolayı da nemlendirici özelliği de vardır.

HANGİ BÖLGELERE KULLANILIR?

Dolgu çoğunluka çukur yerleri doldurarak sivrilikleri kaybetmek veya daha dolgun görünümle belirginliğin altını çizmek için kullanılır.başlıca kullanım alanları;

  • Dudak
  • Çene (ön, yan kemer (Jawline) ve arka uçlara)
  • Şakak ( Temporal )
  • Elmacık ( Zigomatik )
  • Burun (kemer ve uç)

DOLGU İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Dolgu işlemi yapılan bölgeye göre 10-30 dk. arası sürer.

DOLGUNUN OTURMASI NE KADAR SÜRER?

Dolgu yapıldıktan sonra ilk 72 saat içerisinde yapılan bölgede ödem, ısı artışı, kızarıklık, morarma gibi durumlar olabilir. 7-15 gün içerisinde dolgu oturur.

İŞLEM SIRASI VE SONRASI AĞRI OLUR MU?

İşlem sırasında yapılan bölgeye göre lokal anestezi yapılabilir veya yapılmaya da bilir. Genel olarak ağrılı bir işlem değildir. Sadece iğne uçlarının cilde girişiyle oluşan acı duyulabilir. Sonrasında ciddi bir ağrı gelişmese de, ağrı kesicilerle geçen ağrılar ilk 1 hafta içerisinde olabilir.

DOLGUNUN ETKİSİ NE KADAR SÜRER VÜCUTTA?

Piyasa da kalıcı, yarı kalıcı birçok çeşit dolgular mevcut. Biz kliniğimizde yarı kalıcı dolgu kullanıyoruz. Bu dolguların ömrü metabolizmaya göre değişiklik gösterse de 9-12 ay arasındadır.

DOLGU BİTİNCE BULUNDUĞU DOKULAR SARKAR YA DA GEVŞER Mİ? SÜREKLİ YAPTIRMAK MI GEREKİR? ALIŞKANLIK YAPAR MI?

Dolgunun etkisi geçince uygulandığı bölge neme doymuş olacağından ekstra bir sarkma veya gevşeme yapmadığı gibi mevcut olanı da toparlamaya yardımcı olmaktadır. Sürekli yaptırmak ya da alışkanlık tamamen göz zevkiniz ve görsel beğeninize bağlıdır.

DOLGU KİMLERE YAPILIR?

18 yaş üzerindeki herkese yapılabilir